התפתחות המאבק נגד ערעור ערכי הדמוקרטיה בהוראת אזרחות

Coalition

הוויכוח על הוראת האזרחות הוא ויכוח על דמותה של המדינה, מכיוון שהוא המקצוע היחיד העוסק בנושא ונלמד בצורה אחידה בכל זרמי החינוך במטרה לבנות שפה אזרחית משותפת. מכאן, שכל שינוי במקצוע מחייב שיח מקצועי וציבורי בו שותפים כל זרמי החינוך.

בחמש השנים האחרונות, עוברת הוראת האזרחות שינוי מהותי וזאת ללא דיון בוועדת המקצוע, תוך סתירת תכנית הלימודים המאושרת, הדרת קבוצות שלמות בזרם הממלכתי והחינוך הערבי מהשיח והתעלמות מביקורת מקצועית של אנשי אקדמיה ומורים. פרסום מושגון לבגרות לפני כחודשיים וחצי, למרות התנגדות נמרצת של ועדת המקצוע והודעת משרד החינוך על פרסום ספר משוכתב באזרחות – למרות שלא נידון כלל בוועדת המקצוע ולמרות עדויות על ריבוי שגיאות מהותיות – מחזקים את ההערכה שהליך לא תקין מוביל לתוצאה לא תקינה ומעוררת התנגדות.

התוצאה המצטיירת היא של החלשת ערכי הדמוקרטיה (פלורליזם, שוויון, חירות, הסכמיות, סובלנות), מעבר מאזרחות ישראלית במדינה יהודית ודמוקרטית, ללאומיות יהודית וכפיית השינוי הלא מוסכם על כל זרמי החינוך.

אנו מורים, הורים, תלמידים, אקדמאים, נציגי ארגונים ואזרחים, המחנכים לאזרחות משותפת כבסיס ליציבות חברתית, קוראים לפעול בצורה ממלכתית ומקצועית:

– לוודא קיום מנהל תקין ולעכב פרסומים מעוררי מחלוקת, עד אישורם על ידי ועדת מקצוע מאוזנת באזרחות.

– לחזק את החינוך לאזרחות משותפת.

לחצו כאן כדי לקרוא עוד: הקואליציה לדמוקרטיה בחינוך

השארת תגובה